Yeni Bir Çağın Başlangıçı Y2K Problemi

Bilgisayar dünyasından çok meşhur bir bug vardır. Y2K bugu gerçektir ve bir çok sistemi etkilemiş ve bir çok sistem de programcıların öngörüsü veya yeniden gözden geçirmeleri ile çözülmüştür ancak biz Y2K’in bu kısmıyla ilgilenmeyeceğiz biz Y2K’in bir dünyanın sonu senaryosu olarak nasıl ele alındığı ve geniş halk kitleleri tarafından etkilenildiğine bakacağız.

Öncelikle 2000 yılı gerçekten çok ilginç bir durum tarihte binli yılların sonu ve 2000’li yılların başlangıcı olarak görülen bu durum insanlar tarafından ilgiyle karşılandı elbette. Bazı grupların artık dünyanın sonunun gelmesi gerektiğini düşüncesini söyledikleri bile oldu. Tabiki desteksizdiler bu kehanetlerinde ama insanlığın geniş kültür ve teknoloji geçmişi onlara bir temel sağladı Y2K bugunu sağladı. Bug ile iddialarına bir temel oluşturdular ve evet gerçekten de bazı sistemler çalışmaz ve çalışamaz hale gelmişti ve Türkiye’deki kanının aksine bilgisayar ağları o günlerde bile bir çok işin temel ögesiydi (sadece internet değil özel protokoller ile oluşturulmuş farklı ağlar). Gerçekten problem yaşanabilirdi ancak 1993 yılından itibaren bu konuya kafa yorulmakta ve uygulamaya da geçirilmekteydi.

Y2K hakkında 2 tür senaryo vardı:

1- Teknolojik bir yıkım ile birlikte insanların tamamen bir kaos ve yokluğa sürüklenerek yok olması

2- Başat düzenin yıkılması (ekonomik kayıplar) ile birlikte yeni bir savaşlar çağı ile bir kaos yüzyılı daha.

Peki burada insanları bu şekilde düşünmeye yönelten şey ne idi. 2000 yılının bu konuda bir cazibesi olduğu elbette kaçınılmaz ancak etkileyen daha çok yeni bir çağın gelmiş olmasıydı, Bilgisayar Çağının. İnsanlar resmen bilgisayarın yokluğu ile birlikte bir dünyanın sonu teorisi üretmişlerdi. Eski çağlardan itibaren çeşitli senaryolar duymuşuzdur. İnsanlık doğa ile mücadele etmiştir, kendisiyle mücadele etmiştir ve geldiği noktada kendisinden sonra kendi ürettiği teknoloji ile mücadele aşamasına geçmiştir ve bu nereden baksanız yeni bir çağdır!

Originally published at anilkaynr.wordpress.com on January 19, 2019.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student