Yapısal İşlevselcilik nedir?

Yapısal işlevselcilik bir makro sosyoloji akımıdır. Toplumun kompleks yapısına rağmen üyelerinin iyiye ve düzgüne gideceği fikri ile yola çıkmış bir akımdır.

Toplumun parçalarının işlevleri olduğu yönünde görüş belirten kuramı Herbert Spencer insan vucüduna benzeterek açıklamıştır. Nasıl ki vücudumuzdaki her bir hücrenin bir görevi var ve yerine getiriyorlar ise aynı şekilde toplumu da bu şekilde düşünmek mümkündür.

Merton ise 2 tip fonksiyonun olduğunu söylemektedir:

  1. Görünen
  2. Gizli

Görünen özellikler olarak yaptığımız iş örnek verilebilir. Bir Yazılımcıyı düşündüğümüzde yaptığı iş bellidir (CRUD). Yazılımcının gizli özellikleri arasında çalıştığı yerdeki güleryüzlülüğü, iş arkadaşları ile kurduğı ilişkiler vb örnek olarak gösterilebilir.

Tabiki toplumun kriz anları olur ancak bir süre sonra dengelenir. Durkheim’in Anomi olarak tanımladığı şey tam olarak budur. Anomi hali Durkheim’e göre süreklilik arz etmez. Dengelenme eğilimi içindedir.

Yapısal İşlevselcilik kısaca budur. Durkheim, Merton, Spencer gibi insanların eserleri okunabilir durumdadır ve Türkçe’ye de güzel çevirileri vardır. Okumanızı derinleştirmeden önce biraz Toplumsal sözleşme Okuması yaparsanız çok daha faydalı olur.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student