Standard Twitter Api İle Tweet Aramak

Twitter Api elbette Search özelliğinden ötürü insanların ilgisini çekmekte. Gerçekten de ilginç bir şekilde hiç beklemediğiniz Tweetlere ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Arama işlemi için öncelikle term belirlemeniz gerekmektedir. Term olarak bir isim bir kurum veya bir fiil bile kullanabilirsiniz. Liste şeklinde birden Term verip hepsinin bir arada olduğu tweetleri alırsınız. Tabi 2'den sonra tweet bulmak biraz sizin maharetinize kalmıştır örnek olarak:

terms=["bilgisayar","java"] sonuclar=api.GetSearch(count=5, term=terms) #İçinde bilgisayar ve Java geçen Tweetleri bulup getiriyor.

Evet sonarsında since ve until ile tarih aralığı belirtebilirsiniz ancak Şöyle bir problem var ki 7 günden daha eski tweet getirmediği için 7 gün içerisinde kalması gerekli bu da sadece son 7 gün içinde bir since until belirleyebileceğiz demek ki bu pek de makul değil.

until bilindiği gibi -e kadar anlamı taşıyor belirtilen tarihten sonrası yok demek oluyor. Since ise bilindiği gibi -den beri anlamı taşıyor ve adı üstünde zaten. Tarihleri şu format ile veriyoruz: YYYY-MM-DD örnek olarak 2019–09–04 verebiliriz. Kod örneği de şu şekilde:

until="2019-09-10" since="2019-09-05" term="Bilgisayar" sonuclar=api.GetSearch(term=term,until=until,since=since)

Evet Şimdi gelelim Etrafımızda veya istediğimiz etraftaki tweetlere bakmaya geldi. Formatı latitude,longitude,radius şeklinde olan geocode kullanılması durumunda pek sonuç vermeme ihtimali de bulunan bir araç. Örnek olarak:

geocode="41.018300,28.766903,5km" #sanırım Halkalı ve çevresi yeni=api.GetSearch(term="lokma",geocode=geocode)

Evet basitçe Standard Search Api’yi bu şekilde kullanabilirsiniz. .

Originally published at http://anilkaynr.wordpress.com on September 10, 2019.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.