Malthus Trap insanlığın nüfus artışı sonrasında yiyecek sıkıntısı ile karşılaşıp çeşitli yollarla nüfusunun düzenli olarak azalmasıdır. Malthus popülasyonun geometrik olarak arttığını ancak üretimin aritmetik olarak arttığını söylemektedir. İnsanlığın hiçbir zaman belli bir sayıyı geçemeyeceğini (kaynak kısıtından dolayı) söyleyen Malthus Trap günümüzde ve hatta 1800lerden itibaren pek geçerliliği olmayan bir düşünce gibi gelmektedir. Peki neden?

Öncelikle dünyanın Antroposen çağına girmesi nüfus artışımızın halen daha sürmesini açıklayabilir. İnsan Çağı anlamına gelen Antroposen çağı insanın dünyanın sahibi olduğu çağ olarak da açıklanabilir. İnsanın etkisi çoğalması ve tekniği ile dünyaya (tamamiyle değil) hükmetmesi ile ortaya çıkan Antroposen çağın insan faydası gözetiminin gezegeni getirdiği sonuç olarak görülmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretim verimini arttırıp seri üretimde çığırlar açtık ancak halen daha beslenmek için klasik tarım ve hayvancılığa muhtacız. Malthus Trap’in bahsettiği yiyecek sıkıntısını ile illaki bir noktada karşılaşmamız gerekmez mi?

Belki de gerekmektedir ve halihazırda olmaktadır. İnsanlığın nüfus artış hızı düşmektedir ve gelişen korunma yöntemleri ile en azından olası fakirlerin doğmaları önlenerek belli bir sınırı görmememizi ancak öyle bir sınırın içinde yaşadığımızı göstermektedir. Sınır belki de 50 milyardır ve buraya ulaşmamızın hiçbir şekilde olasılığı yoktur.

İklim krizi ve çeşitli bazı gerekçeler ile şuan ki diyetimizi sürdüremeyeceğimizi ve bitki bazlı beslenmeye geçmemiz gerektiğini söyleyen uzmanların sayısı her geçen gün artmaktadır.Aşağıda kısa bir konuşma ve yazı vardır konu hakkında:

https://time.com/5216532/global-food-security-richard-deverell/

Originally published at http://anilkaynr.wordpress.com on December 16, 2019.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student