Goffman’a göre Damga (Stigma)

Goffman’a göre damga sosyal veya fiziksel olabilen, sosyal dışlanmaya yol açan özelliklerdir. 3 tip damga tanımlamıştır Goffman Fiziksel Deformasyon, Karakter Deformasyonu ve Gruba bağlı olarak.

Fiziksel deformasyona damgaya örnek olarak “ama o çok çirkin”. Karakter deformasyonuna örnek olarak “şu insan da bu yaşına gelmiş bir baltaya sap olamamış” , “Gruba bağlı damgaya örnek olarak ise “Bilmemnerelilerle iş yapmam ben hepsi dolandırıcı”.

Birtakım Feministler fiziksel damgayı erkek bakışına anormal gelen şeyler olarak düşünmektedir. Söylediklerine göre erkek bakışına uygun olmak ve damgadan kurtulmak için ameliyatlara dahi girebilmektedirler. Yani sadece fiziksel deformasyonlar değil aynı zamanda erkeğe güzel gözükmeyen şeyler ile de damgalanma ihtimali olabilmektedir.

Goffman’a dönecek olursak damgalanılan kişilere karşı ayrımcılık yaparız. Bizim grubumuzda olmamasını isteriz. Tanımlarını geliştirip bizce yapamayacakları şeyleri belirtme eğiliminde oluruz. Damgalanan insanları genel olarak farklı kategorilerde değerlendirip dışlarız.

Ardından damgalanmış kişi defosunun üstesinden gelme zorunluluğu ile çalışmalara girişir. Kimi Estetik Ameliyat olur, kimi 40 kilo verir, kimi kitaplar okuyup kendini geliştirmeye çalışır. Damgalanmış kişi günümüz dünyasında önerilen şey genel olarak üstesinden gelme yaklaşımıdır. Üstesinden gelinebilecek şeyler olduğu gibi gelinemeyecek olanlar da vardır bunu unutmamak gereklidir.

Damgasını yenmiş bir insanın insanlar gözünde yeni damgalar alabilmesi olasıdır. Örnek olarak estetik ameliyattan sonra çevrenin “neden yaptırdığı belli gibi kalıplar” ve birtakım kalıp yargılar kullandıkları görülebilmektedir.

İletişim önemlidir ve bazen küçük şeylere dikkat ederek kendimizin ve iletişimimizde olan insanların gününü kurtarabiliriz. Damga gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak iletişim kalitemizi arttıracak bir adımdır.

Kaynak ve Okuma Önerisi:

https://books.google.com.tr/books?hl=tr&lr=&id=c4BwHtKcitwC&oi=fnd&pg=PA185&dq=erving+goffman+damga&ots=SrDfsZzmmF&sig=3lmzIg3t7LydSku66Gx0GZDyItI&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false

Originally published at http://anilkaynr.wordpress.com on April 4, 2020.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student