Dns Leak Nedir? Nasıl Önlenir?

Günümüzde insanların Vpn kullanma oranları oldukça arttı. Vpn kullanıyorlar ve artık çıkış yaptığını ve sadece uzaktaki makine olarak isteklerde bulunduklarını düşünüyorlar. Bakınca doğru ancak Dns burada bir problem oluşturuyor. Bilgisayarımızda ilk olarak Vpn kullanmadığınız için İnternet Servis sağlayıcınızın size gönderdiği Dns’leri kullanıyoruz. Bu durum Vpn’imizi açsak da devam etmekte. Şu şekilde görebileceğimiz gibi:

İp adresimiz Amerika’da bir yer olmasına karşın Dns adreslerimiz Türkiye’de bulunmakta bu durum da girdiğimiz internet sitelerinin İp’lerini bulmak için yine kendi Servis sağlayıcımıza istekte bulunacağımız anlamına geliyor.

Dns isteklerimizde bütün url atılmaz örneğin “medium.com/anilkaynar” isteğini yaparsak internet tarayıcımızdan şu şekilde bir dns isteği atarız “medium.com”. Mediumu arar ve döndürür ondan sonra Medium’un kendi içinde yapacağı networking onu alakadar etmez (bkz Heroku).Dolayısıyla çok kritik önemli bilgiler alınamaz bu yöntemle ancak yine de bayağı bir şeydir. Bu durumdan Vpn clienti olan bilgisayarımız ile yapabileceğimiz şeyler şunlardır:

  1. Vpn’nin Konfigürasyonuna bunu eklemek.

2. Windows’un Dns’ini Google vb başka bir dns ile değiştirmek

Bunları yaptığınız takdirde bu durumdan kurtulursunuz.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student