Bozulan Usb’nizdeki Verilerini foremost ile kurtarmak

Öncelikle linuxtaki fcsk ile bir şeyler deneyebilirsiniz. Sonuç alabilirsiniz eğer alamazsanız. Farklı işletim sistemlerine mount ettirmeye çalışın: Windows, Linux, Macos eğer yine bir sonuca ulaşamazsanız bir data recovery tool’u kullanmanız gerekmektedir. Benim kullanımımda doya isimleri ve klasör yapısı hariç her şeyi kurtardı. Evet öncelikle kurulum işlemini gerçekleştirelim:

sudo apt-get install foremost

Sonra usb’nizin isminin nasıl göründüğüne bakmanız gerekmektedir. lsblk ile:

Görüldüğü üzere sda diski ana diskimiz ve 15 gb’lık sdb ise flash diskimiz gibi gözükmektedir. İsterseniz şu şekilde de yukarıdakine benzer bir çıktı alabilirsiniz:

ls -l /dev | grep sd

Sonrasında fsck ile bir şeyler deneyebilirsiniz. Ancak sonuç alamazsanız foremostu kullanmak zorunda kalmaktasınız:

sudo foremost -o /home/anil/Desktop/usbveriler -t all /dev/sdb

ile bir deneyin. Eğer stdin’de takılıp kaldıysa -d opsiyonunu ekleyerek komutu yeniden çalıştırın:

sudo foremost -d -o /home/Desktop/usbveriler2/ -t all /dev/sdb

Sonrasında kurtarabildiği dosyalar şu şekilde klasörleyecektir. Sonrasında istediğiniz bir yere kopyalarak işleminize devam edebilirsiniz.

İLginç bir şekilde libreoffice belgeleri .ole şeklinde kurtarılmış ve libreoffice tarafından hiçbir sorun olmadan açılıyor. İlginç bir şekilde wmv dedikleri wma. Ancak yine de çok iyi bir şekilde çalışıyor foremost.

Son olarak lütfen Usb’nizi biçimlendirmeden ve veya yeni bir şey yazmadan hemen bu işlemleri yapın veya birine yaptırın yoksa kurtarma imkanı dahi kalmayabilir. Ve lütfen birden fazla yedeğiniz olsun.

Originally published at http://anilkaynr.wordpress.com on October 19, 2020.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student