100 Page Machine Learning Book Nasıl bir Kitap

Kitap öncelikle önce okuyun sonra alın özgüveniyle kendini öne çıkarıyor . Benim de ilgimi çekti özgüveniyle ve elbette okumaya başladım.

Kitap öncelikle öğrenme çeşitlerinden bahsediyor ve notasyonuna alışmaya başlamamızı sağlıyor. Notasyon olarak bir Kantardzic olamıyor ve kitapta yer yer şu formülü 1 internette aratma yoluna düşürüyor insanı. Parantezlerin nerede bitip nerede başladığını seçmek biraz yorucu olabiliyor.

Lineer Regresyon ile başlayan algoritma anlatımı gerçekten mantıklı bir yaklaşım olarak göze çarpıyor. Lineer Modelleri kolay kolay overfit edemezsiniz kalıbıyla OverFit çok güzel anlatıyor ve insanlara basit model olduğu için yeterince özelleşemiyor algısını yerleştiriyor. Çok başarılı bir anlatım tarzı ve gerçekten beğendim.

Bazı konuların yerleri ne alaka yahu dedirtiyor. Örnek vermek gerekirse UnSupervised Learning algoritmaları kitabın sonunda (Gerçek manada) sonunda işleniyor. Öğrenmenin bazı yöntemleri Notasyondan sonra açıklanıyor. Kitaptaki şurada bir boşluk var oraya sığdıralım gitsin felsefesi bazen göze çarpıyor ancak 100 sayfa hedefi doğrultusunda hor göremeyeceğim de açık.

Grafikler formüllerin aksine oldukça açıklayıcı ve bazı yerlerde yazılan yazıdan çok daha etkili olabiliyor. Basit tutulması gerçekten güzel. SVM’in kernel trickini herkes gibi çok iyi anlatması mesela bu konuda örnek olarak verilebilir.

Veri hazırlanma, ön işleme adımlarını anlatması gerçekten takdire şayan ve bazı önemli ek bilgiler vermesi de oldukça güzel. İnsan ister istemez sıkılıyor ancak okunmalı.

Neural Network bölümü işini yapan bir bölüm. Temellerini anlatıyor.

7. Bölüm güzel bilgiler içeriyor. 8. Bölüm ise kitabın belkide en iyi kısmı. Direkt olarak bazı problemlere nasıl yaklaşılabileceği anlatıyor.

Kitap genel olarak böyle. Okunması gerçekten faydalı olabilir ama 0 seviyesinden okumaya başlayacaklar için kitabı okumanın çok çok uzun süreceği de bir gerçek. 0 seviyesindeyseniz okumanızı önermiyorum kısaca. Kitabın web sayfası:

http://themlbook.com/

Originally published at http://anilkaynr.wordpress.com on December 21, 2019.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student