Çağımızı Anlamak İçin İhtiyacımız Olan Kavramlar ve Anlamları-1

Filter Bubble: Filtre balonu olarak çevirilebilecek bu kavram günümüzde kullandığımız servislerin bizi oldukça sıkı takip etmesi ve dolayısıyla bizi anlamasıyla oluşan bir kavram. Hepimizin kullandığı Sosyal Ağlar ve Youtube gibi (PaaS) servisler dahi bizim beğeneceğinimizi düşündüğü içerikleri bize sunuyor. Bu durumda biz sadece bize yakın olan veya biz olan şeylerin içeriğini tüketmek durumunda kalıyoruz. Bu durum sosyal körlük denen bir olguya yol açıyor ve bunu insanın farkedebilmesi oldukça güç. İnsanlığın Cemaat (Gemeinschaft) toplumu aşamasına döndüğünü görmemiz oldukça olası.

Echo Chamber: Yankı odası olarak çevrilebilecek bu kavram aslında tam olarak bir “Körler sağırlar birbirini ağırlar” halidir. Yukarıdaki filtre balonu terimi ile bağlantılıdır. Söylemlerin ,düşüncelerin , itirazların sadece yine söyleyen gibi kişiler tarafından duyulması ve dolayısıyla tasdik edilmesi ile oluşan bir durumdur. Eskiden herkes bir forumda takılırdı ve diğer forumlara pek müdahil olmazdı, işte onun evrensel ve geniş ölçekli olanı olarak düşünülebilir (Forumlar arası kavgalar,hackler vb vardı hiç değilse).

Fake News: Yanlış haber olarak verilebilir. Amaç yanıltmak ve yönlendirmek yukarıdaki kavramlarla bağlantılı olarak bizim yakınımızda olan kaynakları kabul etme yönelişimiz ile birleşince oldukça etkili olabilmektedir. Dikkatli okuma işleminin ve araştırma vaktinin sınırlılığı da bu kavramı güçlendirmektedir. Yapılma amaçları arasındaki kitleyi tutma argümanı bana göre en önemli motivasyondur.

Content Recommendation: İçerik önerisi olarak çevrilir. Bize uygun içerikleri Veri İşleme (AI,ML,STAT) yöntemleri ile sunmaları durumudur. Netflix’in yegane çileğidir. Netflix temelde içeriğini değil önerisini satar.

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student

Computer Engineer,Sociologist, CSE Master Student